Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Amberville

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2009 (1. vydání)
Formát: 1× kniha, vázaná, 304 stran, 13,3 × 20,6 cm, česky
Cena: 223 Kč běžně 279 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Kombinace pohádky pro děti a drsné školy Raymonda Chandlera, Dashiella Hammetta či Rosse Macdonalda. Jednoho dne navštíví Erika Medvěda majitel kasina Nicholas Holub, jeho někdejší chlebodárce. Předloží Medvědovi vskutku lákavou nabídku: Holubovo jméno figuruje na Seznamu smrti a Medvěd má seznam najít a jméno vyškrtnout, jinak si Holubovy gorily pohrají s jeho přítelkyní. Začátek gangsterky jako z učebnice - až na to, že jde o plyšáky. Po celou dobu zůstává nezodpovězená otázka, jak to autor s plyšáky vlastně myslel: Jsou jako ti v animovaném filmu, kteří se pohybují sami od sebe, nebo si za románem máme představit ruku dospívajícího dítěte, které je vodí a jednotlivé scény s nimi sehrává?Ukázka z textuHad Marek byl plyšák s posláním.
Už když byl hodně mladý, dal se jeho mozek přirovnat k dynamu pracujícímu nebezpečně blízko mezím své kapacity. Až na několik hodin klidu v noci žhnul, jiskřil a bzučel od samého rozbřesku a přestal až dlouho po setmění. Když Marek přišel do puberty, byla jeho potřeba podělit se o všechny ty myšlenky, nápady, city, melodie a vize stejně fyzicky hmatatelná jako potřeba jídla a spánku. Okolní svět se to musel dozvědět. Okolní svět se to musel doslechnout, uvidět to a potvrdit mu to.
Jak si alespoň mladý Had myslel.
Psal básně a schovával je v zásuvce psacího stolu, poněvadž věděl, že pozdější pokolení je tam jednoho dne najdou. Úvodníky do školních novin psal pod pseudonymem, ale fejetony o kultuře podepisoval svým jménem. Jako dvanáctiletý založil popovou kapelu a donutil několik o pár let starších kamarádů, aby ho doprovázeli, když předváděl svoje hlubokomyslné texty. Svoji první uměleckou vernisáž pořádal dva dny po svých šestnáctých narozeninách. Vystavoval převážně uhlokresby, inspiroval se lesy kolem města.
Umělecká produkce Hada Marka neznala mezí. Od třináctého do osmnáctého roku vypotil celých sedmnáct sbírek básní a pět románů. Kromě toho denně přispíval svými články do různých novin. Zpočátku psal do školních novin v Amberville, ale později pracoval na vedlejšák v novinách Dagens Nyheter a psal do nich noticky. Během téhož období napsal přes stovku písní, všechny s nejméně čtyřmi slokami, a namaloval jistě dvojnásobný počet obrazů, pokud se počítaly jen oleje a akvarely. Díky svému manickému založení stačil trpět, hloubat a produkovat v horlivém a neustálém koloběhu. Nestačil však zaznamenat, že okolní svět se o něj naprosto nezajímá.
V létě toho roku, kdy mu bylo osmnáct, šlo všechno do prdele.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-207-1304-9
  • EAN: 9788020713049

Spoluautoři:

Překlad Novotný, Robert

Informace:

Originál Amberville

Amberville

Michal Jareš, Hospodářské noviny, 18.2.2010

(...) Švédský autor vystupující pod pseudonymem Tim Davys napsal v roce 2007 knihu Amberville jako svůj debut a do budoucna chce dotvořit volnou tetralogii, která by se měla odehrávat ve čtyřech čtvrtích Mollisan Townu. Od autora bylo skvělým tahem, když zasadil do dnešního velkoměsta takto "nepatřičné" hrdiny. Nápad navíc rozvíjí dál a podobně jako v bajce ukazuje, že zvířata chovající se jako lidé jsou schopna všeho: sadismu, nenávisti, zrady, šílenství, ale i drsných promluv, gest, lásky a víry. (...) Přesnější by asi bylo hovořit o thrilleru s výraznými sociálními prvky a morálním podtextem, ale v takovém případě by byla kniha neprodejná a předem označena za intelektuálskou. Amberville také takový je. Ovšem díky autorovu způsobu vyprávění jde o knihu vlastně rovněž nenáročnou, jakoby oddechovou. Tváří se jinak, než ve skutečnosti je, což je případ i samotných plyšových hrdinů. Ostatně Davysovi se skrytí skutečnosti asi nejlépe podařilo v tom, že nám vlastně nedochází - nebo na to pořád zapomínáme -, že hrdinové jsou plyšoví.

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamuMuž a žena
Apríl? Ani omylem

Přihlášení uživatele