Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Beatles

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2009 (1. vydání)
Formát: 1× Kniha, vázaná, 594 stran, 16 × 20,5 cm, česky

Anotace

U nás již známý norský autor Lars Saabye Christensen vydal roku 1984 úspěšný román Beatles. Sleduje v něm osudy čtyř kamarádů v letech 1965–1972. Kluci milují Beatles a identifikují se s nimi; jednotlivá údobí zrání svých hrdinů autor dokonce rozčlenil do kapitol s názvy nejznámějších písniček legendární kapely.
Zpočátku bezelstně idylické až komické zážitky čtyř spolužáků postupně nabývají na vážnosti a posouvají chlapce různými směry do těžce vydobyté dospělosti. Všechno nakonec dopadne jinak, než si představovali, zůstávají však přáteli. Beatles je román o přátelství.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-7239-237-7
  • EAN: 9788072392377

Spoluautoři:

Překlad Vrbová, Jarka

Informace:

Originál Beatles

Beatles na severský způsob

Helena Stiessová, RESPEKT, 12.10.2009

(...) Pro českého čtenáře má vyprávění o tom, jak byla mladým lidem v Norsku na konci 60. let doba těsná, zvláštní příchuť svobody a volnosti. Je to nicméně svoboda tápavá, odhalující i svoji tíhu a momenty, jež je dobré si připomínat. Stačí si zanotovat tu melodii začínající zoufalým slovem help, a stránky románu Beatles už dozpívají píseň o potřebě a síle přátelství až do konce. (...) Čtyři kluci na prahu dospívání v Norsku 60. let, kteří skupinu z Liverpoolu milují a sní o tom, že i z nich budou hudebníci, přinejmenším stejně slavní. Trochu zasnění chodí do školy, těší se na prázdniny, kradou firemní značky z aut, hrají fotbal a začínají v zorném poli zaznamenávat svět a pohyb dívčích sukní. A jaký je ten svět? Vzdálený a plný podivných zpráv o válce ve Vietnamu, které se proplížily i na vinylové desky, a kluci jako by cítili napalm na své kůži.

;

Help! I Feel Fine

Pavla Maxová, REFLEX, 3.9.2009

(...) Román Beatles ale není Popelák ve stínu velkého Polovičního bratra; před třemi lety byl norskými čtenáři zvolen nejlepším románem za posledních 25 let. Tahle porce téměř šesti set stran bezpodmínečně nevyžaduje vášeň pro liverpoolské šlágry, ale kompletní diskografie Beatles, nejlépe na LP, je výhodou. Jednotlivé písně tvoří totiž nejen pomyslný soundtrack generačního románu z Osla éry let 1965 - 1972, ale i jeho příběhovou linii. Kim, Seb, Ola a Gunnar, pardon, vlastně John, Paul, Ringo a George, jsou exemplární příslušníci osloské omladiny podlehlé beatlemanii. Přijali jejich jména i funkce v imaginární kapele The Snafus, jež nikdy reálně nevznikne. Možná proto, že Kim nezpívá jako John, i když si podle něj češe patku.

;

Snění norských teenagerů o Beatles

Jiří Černý, LIDOVÉ NOVINY, 22.8.2009

(...) První vydání románu Beatles v roce 1984 přesáhlo náklad dvou set tisíc výtisků. Už dlouho patří i k povinné literatuře norských školáků. Mezi dosavadními téměř padesáti Christensenovými knihami - z toho dvaadvaceti romány či novelami - právě Beatles vyvolali široký ohlas autorova díla, překládaného do více než dvaceti jazyků. Pokud snad původní obal, napodobující postavičky z alba Help!, měl přitáhnout rockové fanoušky, současný český už svou abstraktností vkusně naznačuje, že tohle nebude kniha o Beatles. (...) Převládající realistický, v nejlepším slova smyslu i žurnalistický styl Beatles však zesilují a oduševňují jiné postavy, bez jakýchkoli halucinací, plné všedních zklamání i nadějí. Jedna za všechny: Kimův soused, starý operní barytonista Jensenius, který přišel o hlas při autohavárii, když jel na vystoupení před královskou rodinou.

;

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamuG K podpis SKY

Přihlášení uživatele