Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Černí psi

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2009 (1. vydání)
Formát: 1× kniha, vázaná, 160 stran, 13,3 × 20,7 cm, česky
Cena: 183 Kč běžně 229 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

S koncem studené války napsal McEwan dva romány, do nichž se promítla aktuální politická situace. Oba se odehrávají na evropském kontinentě v době krátce po druhé světové válce s přesahem do současnosti. Zatímco Nevinný (1990) reflektuje bolestnou zkušenost z rozděleného Berlína, kniha Černí psi (1992) se na půdorysu rozpadlého vztahu mladých manželů, kteří v mládí krátce zahořeli pro komunistickou myšlenku, zabývá tématy hlubšími a její existenciální rozměr výrazně přesahuje prvoplánovou kritiku společenských utopií. Na nevšední zážitek, jenž se mladému páru přihodí během nekonvenční svatební cesty po francouzském venkově, zareagují oba po svém a jejich láska toto bytostně odlišné vnímání světa neunese. Spisovatel se nestaví ani na jednu stranu sporu. Neposmívá se Bernardovi, z něhož – umíme si představit – by se o pár set kilometrů dál na východ stal jistě úspěšný „osmašedesátník“, ale ani náboženskému vytržení hlavní hrdinky.McEwan nesoudí ideály, ale varuje před zaslepeností jakéhokoli druhu.Ukázka z textuZarámovaná fotka, která stála June Tremaineové na nočním stolku vedle postele, měla připomínat jí samotné i jejím návštěvníkům hezkou dívku, v jejíž tváři se na rozdíl od obličeje jejího manžela nezračila žádná známka toho, jakým směrem se v budoucnu vydá. Fotografie pochází z roku 1946 a je pořízena jeden nebo dva dny po jejich svatbě a týden předtím, než se vydali na svatební cestu do Itálie a Francie. Mladí manželé jsou zavěšení do sebe u zábradlí nedaleko vchodu do Britského muzea. Možná to bylo o polední přestávce, neboť oba nedaleko pracovali a ze zaměstnání si nemohli vzít volno dřív než pár dnů před odjezdem. Opírají se o sebe s očividnou půvabnou starostí, aby se vešli do obrázku. Jejich úsměvy do fotoaparátu vyzařují ryzí nefalšovanou radost. Bernarda si není možné s nikým splést. Tehdy jako po celý život sto osmaosmdesát centimetrů vysoký, ruce jako lopaty a obrovská chodidla, absurdně dobrácká brada a uši odstávající jako ucha džbánu, komicky zvýrazněné pseudovojenským sestřihem. Čtyřicet tři let způsobilo pouze předvídatelné škody, a navíc pouze okrajově – řidší vlasy, hustější obočí, zhrublou pleť –, zatímco podstata člověka, úžasné přízračné zjevení, zůstala v podobě téhož nemotorného rozzářeného obra v roce 1946 stejná jako v roce 1989, kdy mě požádal, abych ho doprovodil do Berlína.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-207-1307-0
  • EAN: 9788020713070

Spoluautoři:

Překlad Šenkyřík, Ladislav

Informace:

Originál Black Dogs

Hrůzní ohaři Iana McEwana

Alice Horáčková, MF DNES, 12.12.2009

Jen málo současných spisovatelů dokáže psát tak, jako Brit Ian McEwan. Skvělou ukázkou je román ČERNÍ PSI o poválečné a (post)komunistické Evropě. Ian McEwan (1948), dnes už skoro literární klasik, je mistrem zlověstných okamžiků a úzkostných nálad. Píše koncentrovaně, s citem pro podprahové napětí a psychologii mas i jedinců. Jeho výsostným tématem je otázka viny a zla, které dřímá v každém člověku a občas se náhle vynoří. Třeba jako v románu Černí psi. Kniha z roku 1992 vyšla v češtině poprvé před třinácti lety a poněkud zapadla. Druhé vydání má nový překlad a výborný doslov Ladislava Nagyho. Načasování nemohlo být lepší. Právě v době, kdy si svět připomíná pád železné opony, je tu příběh, který varuje před falešným optimismem.

;

Střet ideologií na rodinné scéně

Tereza Radváková, PRÁVO, 1.12.2009

(...) McEwan odvíjí zápletku v několika rovinách. Skáče z přítomnosti do různých fází minulosti, a tak postupně vytváří celistvý obraz o zlomových momentech v soužití dvou lidí. Kniha nemá příliš rychlý spád, naopak se stále vrací v reminiscencích zpět a začíná znovu od začátku. Jednotlivé události se prolínají s reflexemi postav, jež do určité míry zúčtovávají se svým bytím. Spisovatel se nepokouší rozhodnout, kdo stojí na správném břehu. Nestraní náboženskému vytržení, ani diktátu rozumu. Nesoudí ideály, ale snaží se varovat před fanatismem. Projevuje se jako brilantní vypravěč, který dokáže vystihnout podstatu lidských bytostí i krajiny kolem. Román nemá téměř žádná slabá místa.

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamuMuž a žena
Apríl? Ani omylem

Přihlášení uživatele