Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Dějiny čtení

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2007 (1. vydání)
Formát: 1× kniha, vázaná, 480 stran, 13 × 21 cm, česky
Cena: 271 Kč běžně 339 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Ve své knize Dějiny čtení dosáhl spisovatel, překladatel, editor a především milovník knih a čtení Albert Manguel (nar. 1948) ideálního souladu mezi odborností a vášnivým zaujetím. Jeho pojetí čtení je postaveno na osobních vyznáních, útržcích z vlastního života včetně zasvětitelského zážitku, kdy ho téměř slepý J. L. Borges jednou v Buenos Aires požádal, aby k němu docházel a předčítal mu. Manguel představuje různé typy čtení (tiché čtení, předčítání, autorské čtení, věštění z knih a další), jejichž výklad často začíná historkami ze života známých spisovatelů či osobností kultury. To vše je zakotveno v historii, dějinnosti, která dává možnost vidět, jak se čtení proměňovalo a jakými zásadními zlomy procházelo a jaké hmotné prostředky v té které době mělo k dispozici (papyrus, pergamen, knihtisk, ale třeba i brýle). Manguelova kniha nás sugestivním způsobem svého výkladu přesvědčuje,že i našimi osobními čtenářskými životopisy probíhá velký „příběh“ dějin čtení.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-7294-231-2
  • EAN: 9788072942312

Spoluautoři:

Překlad Trávníčková, Olga

Vše, co chcete vědet o čtení

Václav Vaněk, LIDOVÉ NOVINY, 22.9.2007

(...) Dějiny čtení Alberta Manguela jsou lyrickým vyznáním a současně i odbornou prací. Snaží se co nejkomplexněji postihnout mystický proces vnímání a vstřebávání psaného textu. (...) Má-li ale mít naše četba smysl, máme-li skutečně proměňovat nejen život ve čtení, ale i čtení v život, je třeba právě toto zrcadlení rozbít. (...) „ Podaří-li se to někdy, pak podle Manguela „čteme se zatajeným dechem, s chvěním... jako kdyby se někde hluboko v nás otevřela vzpomínka - a my poznali něco, o čem jsme netušili, že v nás je... a jsme potom starší a moudřejší.“ Jeho Dějiny čtení takovou možnost nabízejí.

;

Vášnivý příběh nenasytného čtenáře

Jaroslav Formánek, RESPEKT, 17.9.2007

(...) Manguel je skvělý vypravěč, a namísto elementární věcnosti odborné studie proto svou práci pojal jako osobní příběh vášnivého a nenasytného čtenáře, kterým neustále prolíná velký příběh dějin čtení. (...) Na knihu Dějiny čtení si každý čtenář taky udělá jiný názor. To základní jí však upřít nelze. Naléhavě připomíná výjimečnou lidskou schopnost, díky níž je možné nejen komunikovat, uchovat paměť a zkušenosti, podat svědectví, ale také nahlédnout do své duše a zabývat se tajemstvím skutečně jedinečné knihy, kterou není nic jiného než samotný život.

;

Milostný dopis (inspirovaný Borgesem)

Ivan Matějka, Hospodářské noviny, 14.9.2007

(...) Vydavatel, brněnský Host, Manguelovu knihu zařadil do své Teoretické knihovny. Domnívám se, že to nebyla dobrá volba. Neboť teorie je v této knize pramálo, zato hodně za staletí nastřádané praxe. A také mnoho autorových osobních prožitků, neopakovatelných zkušeností. Dějiny čtení jsou na hony vzdáleny složitým konceptům literárních teorií. Recenzent magazínu The New Yorker je dokonce přirovnal k milostnému dopisu, jímž je vyznávána láska ke čtení. Ovšem toto drobné nedorozumění je mnohonásobně vyváženo zásluhou, že kniha česky vůbec vyšla.

;

MENU MICHAELY HEČKOVÉ

Michaela Hečková, REFLEX, 6.9.2007

(...) Na skoro pěti stech stránkách se pouští do sympatických úvah na pomezí odborného pojednání o všelijakém pojetí čtení a čistě vášnivého vyprávění nadšeného čtenáře, který se rád podělí o historky spojené s literaturou. (...) "Milostný dopis adresovaný čtení," tvrdí The New Yorker a není daleko od pravdy.

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamu


Může se hodit…


Knihy s dárkem
Zakázané ovoce

Přihlášení uživatele