Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

DPH v příkladech k 1. 5. 2016

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Jazyk: čeština
Publikováno: 05/2016 (11. vydání)
Formát: brožované; 150 x 210 mm; 760 stran kniha
Cena: 399 Kč běžně 499 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Další aktualizované vydání této mimořádně oblíbené publikace přináší změny zákona o DPH, které vstoupily v účinnost k 1. 1. 2015 a k 1. 1. 2016.

Nové povinnosti pro plátce DPH
Změn ve výše uvedeném období nastalo značné množství a zejména pro rok 2016 zavedením nového tiskopisu „kontrolní hlášení“ přibude plátcům nebývalých povinností a také problémů.
V současné době se rozhoduje o zákonu, který má zavádět elektronickou evidenci tržeb.

Přehled hlavních změn v zákoně o DPH
Novely zákona o DPH s účinností od 1. 1. 2015 nám přinesly tyto zásadní změny:
- Do obratu pro účely registrace k DPH se vrací opět osvobozený nájem podle § 56a.
- Dobrovolná registrace identifikovaných osob ve vazbě na zavedení zvláštního režimu jednoho správního místa především pro elektronické služby poskytované osobám nepovinným k dani, kdy místem plnění je místo příjemce služby.
- Rozšiřuje se režim přenesení daňové povinnosti na příjemce, a to v rozdělení na trvalé použití režimu a dočasné použití režimu. Nová příloha k zákonu o DPH č. 6 zavádí tento režim na další komodity. Navíc o využití komodit v příloze č. 6 rozhoduje nařízení vlády č. 361/2014 Sb. a od července 2015 nabylo účinnosti i další nařízení vlády č. 155/2015 Sb., které dále rozšiřuje tento režim na obiloviny, technické plodiny a olejniny. Protože tento režim byl tak zásadně rozšířen a plátci často nejsou schopni se správně orientovat, bude tato oblast v publikaci podrobně rozebrána (s odkazem na informace GFŘ) včetně uvedení nejčastějších dotazů z praxe.
- Překvapila také zavedená třetí sazba daně, a to druhá snížená sazba 10 % na vybrané zboží uvedené v další nové příloze č. 3a. Ani tato změna nepřinesla plátcům příliš jistoty.
- Zásadní změna nastala v oblasti zdanění nemovitých věcí. Této problematice věnuji velkou část publikace, včetně nutných grafů pro lepší pochopení a také způsobu zaúčtování některých obtížnějších oblastí, jako je právo stavby nebo věcná břemena.
- Změnilo se ustanovení § 48 (snížená sazba daně u dokončené stavby pro bydlení nebo sociálního bydlení), je zaveden nový § 49 (dodání staveb pro sociální bydlení ve snížené sazbě daně).
- Zásadní změna však je v § 56 (dodání nemovitých věcí), který má však tolik nevyjasněných pojmů, že účinnost tohoto ustanovení je odložena na rok 2016. Informace GFŘ k nemovitým věcem v roce 2015 částečně některé pojmy z § 48 a § 49 vyjasnila, ale na informaci GFŘ, která uvede na pravou míru pojmy v novelovaném § 56 s účinností od 1. 1. 2016, se zatím čeká. Rok 2016 je tedy ve znamení zásadní změny § 56.
- Již v novele zákona pro rok 2015 je také s účinností od 1. 1. 2106 zaveden nový institut „kontrolního hlášení“. V publikaci je tento institut podrobně rozebrán včetně příslušných příkladů a vzorů v tabulkové podobě a nejčastějšími dotazy. V dané chvíli se připravují další úpravy do tiskopisu kontrolního hlášení a na webových stránkách Ministerstva financí lze najít odpovědi na dotazy plátců.

Komplexnost publikace pro praktické využití
Publikace je rovněž doplněna velkým množstvím příkladů z praxe včetně zaúčtování. V příloze jsou uvedeny veškeré aktuální informace GFŘ, některé závěry z jednání KOOV, a kde je to vhodné, i uvedená judikatura SDEU.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-7554-021-8
  • EAN: 9788075540218

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamuLáskou ji nespoutáš
Artemis

Přihlášení uživatele