Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Fahrenheitova dvojčata

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2008 (1. vydání)
Formát: 1× Kniha, vázaná, 270 stran, 14 × 20 cm, česky
Cena: 201 Kč běžně 269 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Michela Fabera porůznu přirovnávali k Ianu McEwanovi, Paulu Austerovi či Roaldu Dahlovi, ale sbírka povídek Fahrenheitova dvojčata bohatě dokazuje, že pro Fabera jsou všechny škatulky příliš těsné. V sedmnácti povídkách mění žánry skoro tak často jako místo: od Skotské vysočiny až po vlhkou Jakartu, od kousavé sociální satiry až po science fiction, od pocty Poeovi až po pastiš na Irvina Welshe. Vezměte si například první větu povídky Jak málo stačí, v níž se mladá matka strachuje, že ji tíha mateřství připraví o příčetnost i o život: "Když jednou ve středu ráno nedávala Christine na chvilku pozor, upustila dítě na podlahu a ono se jí polámalo." Další povídky zase pojednávají o pacientovi, který se po pěti letech překvapivě probudí z kómatu, celá země se tajemně noří do tmy, bezdomovci končí ve zlověstném útulku a spekuluje se nad osudem myši vyhozené z okna činžáku. Vítejte ve Faberově znepokojujícím světě, v němž se záhadné, rozpustilé a makabrózní prvky mísí v bizarní, a přece půvabné harmonii.
Tak jako Auster i Faber rád zasazuje své postavy nejen na okraj společnosti, ale i na pomezí duševního zdraví a dokonce samotné reality. Odtud jim autor určí nejistý směr a vyšle je na pochod. Někteří uspějí, jiní ne, ale všichni čtenáře zaujmou.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-87162-04-0
  • EAN: 9788087162040

Potřást si rukou s houmlesáky a krkavčími rodiči

Alena Dytrtová, Literární noviny, 23.3.2009

(...) Fahrenheitova dvojčata jsou břitkou a obsedantně vycizelovanou přehlídkou marginálních, deviantních a ztracených duší. Nebo alespoň takových, které "mají problém". Nejsme zvyklí o nich přemýšlet a hovořit. Ani v soukromém životě (pokud nám do něho nezasahují), ani z pléna politických tribun. Ani se o nich moc nepíše. Staré, depresivní, problémové, homosexuální, úchylné, nemocné a opuštěné raději vytěsňujeme. A oni se často krčí v koutě, choulí se do záhybů našeho špatného svědomí. Faberův spisovatelský skalpel, kterým je před námi obnažuje, je někdy tezovitý (jako například v případě dvojčat, která lze klasifikovat podle modelu vznešeného divocha), někdy snad příliš chladnokrevný. Samotář a poutník Faber však tyhle zbloudilce z okraje naší civilizované a bohaté společnosti orientované na mládí a úspěch umí vzít za ruku a donutí nás si jí potřást. A přemýšlet o nich. I o nás.

;

Už zase skáču do kaluže

Ondřej Horák, LIDOVÉ NOVINY, 22.1.2009

(...) Jak těchto sedmnáct krátkých próz vypovídá o schopnostech Michela Fabera? Chtělo by se říci, že se jedná o pestrou paletu příběhů. Na druhou stranu se ale autor vlastně stále drží tématu jediného - člověk, který stojí tváří tvář svému životu ve vezdejším světě. Dalo by se tedy možná i dodat, že Michel Faber neustále tam a zpátky probírá současný úpadek západního člověka. Ovšem potom je zas nutné poznamenat, že ač o něm vypovídá mnohé, nenechává se svazovat nějakou "sociologickou" přesností. (...) Texty Michela Fabera proto nemusíme být vždy úplně okouzleni, sympatické je však to, že prozaik nepřešlapuje na místě - a především zaujme jeho svobodomyslnost, uvolněnost, což je vlastnost v současné přespekulované literární tvorbě bohužel velmi vzácná.

;

Skutečné každodenní horory

Ladislav Nagy, RESPEKT, 24.11.2008

(...) "Dnes už chci psát jen to, co lidmi pořádně roztřese, hluboce je dojme, změní jejich náhled na svět," uvedl ke svým povídkám sám Faber. Úkolu, který si dal, opravdu dostál. Jeho texty jsou děsivé tím, jak opatrně, postupně a v jemných náznacích nám předkládá významy, které si naplno uvědomíme až s jistým zpožděním, hlavně proto, že popisovaná realita je příliš nepříjemná. Ve Fahrenheitových dvojčatech střídá styly vyprávění, osciluje mezi žánry, ale jedno zůstává: pozornost věnovaná detailu a váha připisovaná konkrétnímu slovu. Svět, který nám předkládá, je pravým opakem světa, jak bychom si ho chtěli představovat. Tedy světa bezpečného, robustního, uspořádaného. (...) Texty Michela Fabera ukazují, že skutečná hrůza se neskrývá v přítmí hororových scén, nýbrž v každodennosti, jejíž řád, bezpečí a spokojenost jsou často až příliš křehké.

;

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamuLáskou ji nespoutáš
Artemis

Přihlášení uživatele