Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Jdi po skryté stopě - Lidské kroky politickou krajinou exilu

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2009
Formát: 1× Kniha, vázaná, 820 stran, 13 × 20 cm, česky
Cena: 388 Kč běžně 525 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Kniha pamětí politologa a publicisty Zdenka Slouky (* 1923) v mnoha ohledech překračuje žánr, který na první pohled reprezentuje. Je to dáno především bohatstvím životních osudů autora – brněnský rodák pracoval po válce jako novinář v Peroutkově Svobodných (Lidových) novinách, na konci roku 1948 utekl spolu se svou ženou do Rakouska, přihlásil se jako námezdní dělník na práci v Austrálii, roku 1952 se vrátil do Evropy a pracoval pro americkou armádu jako politický analytik v Západním Německu, byl přeložen do USA a pokračoval v Pentagonu, nastoupil jako redaktor Rádia Svobodná Evropa v New Yorku, studoval politologii na New York University, složil doktorát na Columbia University, kde poté vyučoval jako profesor mezinárodní politologie a zažil mimo jiné i revoluční rok 1968, následně vystřídal řadu prestižních profesorských míst po Spojených státech, nicméně hned po roce 1989 se začal vracet do České republiky a podílel se na obnově akademického a univerzitního života ve svobodných poměrech. Sloukovy paměti ovšem nejsou jen chronologickým záznamem života, jsou v první řadě neustávajícím kroužením nad klíčovou otázkou formování politického vědomí člověka v širokém slova smyslu, tedy reflektovaného postoje jedince uvnitř společnosti, v autorově případě navíc i ve společnosti cizí, exilové.
Líčení Zdenka Slouky je mimořádným svědectvím nejen o nikdy nekončící cestě člověka za pochopením vlastního života, ale též o exilu jako bolestné konstantě lidského osudu, a v neposlední řadě je svědectvím o celém dramatickém dvacátém století.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-200-1799-4
  • EAN: 9788020017994

Hledání skrytých stop

Petr Zídek, LIDOVÉ NOVINY, 30.12.2009

(...) Zdenek Slouka (* 1923), poslední žijící redaktor předúnorových Lidovek, vydal obsáhlou knihu vzpomínek Jdi po skryté stopě. Jejím hlavním tématem je exil, v němž autor prožil více než polovinu svého života. (...) Jdi po skryté stopě patří mezi paměti sebezpytné. Autor začal psát s nadějí, že se mu při znovuprožití minulosti podaří najít odpověď na otázku, proč šel "právě touhle cestou, a ne jinou". Exil přirovnává k tunelu, v němž jsou všechna životní rozhodnutí "vyhrocenější, mnohdy neodvolatelná, osudová". (...) Slouka na závěr přiznává, že odpověď na svou hlavní otázku při psaní vzpomínek neobjevil. Různá vysvětlení toho, proč šel svou cestou, a ne jinou, sice našel, ale "nebyla dostatečná, vždy něco zůstávalo zastřeno, mimo dohled, v neviditelné krajině mysli a duše". Čtenář se tím však asi nebude cítit ošizen, neboť dobře ví, že by sám na tuto otázku těžko hledal jasnou odpověď.

;

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamuLáskou ji nespoutáš
Artemis

Přihlášení uživatele