Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Můj Janáček

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2004 (1. vydání)
Formát: brožovaná, 80 stran, 12 × 17 cm, česky
Cena: 101 Kč běžně 126 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Svazek obsahuje tři Kunderovy texty o Janáčkovi, které vznikly ve Francii mezi rokem 1991 a 2004. V třetím textu (záznamu rozhlasového rozhovoru, který vysílal Český rozhlas 3 – Vltava dne 3. července 2004) formuluje Kundera základní otázku: Je Janáček „jen zajímavým skladatelem jakéhosi exotického koutu Evropy, anebo jedním z tvůrců moderní světové hudby“? Tato otázka podle Kundery provází Janáčkovo dílo jako jeho úděl a prosvítá za všemi texty: v prvním z nich, Hledání přítomného času, je Janáčkova opera srovnávána s úsilím Flauberta a Hemingwaye uchopit „prózu života“ a její „přítomný čas“; v druhém, Liška Bystrouška, drásavá idyla, je Janáček řazen k velkým osamělým antiromantikům Střední Evropy; v posledním, Nepravděpodobný osud (rozhovor s Tomášem Sedláčkem), je Janáčkův osud konfrontován s největšími skladateli moderní hudby, od Schönberga ke Stravinskému.

Knihovnické kódy

  • ISBN: 80-7108-256-2
  • EAN: 9788071082569

Milan Kundera: Můj Janáček

Jiří Rulf, REFLEX, 11.11.2004

(...) Je jistě záslužné, že se Kundera pokusil podívat na Janáčka očima literáta. Vyšla mu z toho ale knížka, která je mnohem spíš o románu než o opeře (Janáčkovo dílo symfonické a komorní zůstává stranou vůbec) a vypovídá víc o Kunderovi než o Janáčkovi.
Jedině z tohoto hlediska jeví se Kunderův Janáček zajímavě. Už jen proto, že se v době všeobecného partikularismu, odlišování, hlásí k donkichotskému úsilí a hledání smyslu, které by měly být všemu umění společné. Těžko se lze ovšem smířit s takovými paralelami, jako je upozornění na příbuznost Janáčka s Hemingwayem jen proto, že Kundera v obou vidí zakladatele nové prózy, vlastně realismu v opeře i románu ...

;

Kundera o Janáčkovi

Miloš Štědroň, LIDOVÉ NOVINY, 6.11.2004

Jako člověk, který se neustále zabývá Janáčkem především prostřednictvím jeho partitur, respektive jejich kritického vydávání, přijímám Kunderovo janáčkovské gesto jako něco nesmírně důležitého a svým způsobem i metodologicky podnětného. Především však vnímám jeho knihu Můj Janáček, kterou právě vydalo nakladatelství Atlantis, jako soubor tří hluboce inspirativních a strhujících textů. (...) Nová knížka Milana Kundery je významným kulturním činem zdaleka ne jen v českém měřítku.

;

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamu


Může se hodit…


Knihy s dárkem
Zakázané ovoce

Přihlášení uživatele