Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Muž, který přežil Lidice - Apokalyptický příběh lidického muže, který zabil svého syna.

Autor:

(1x)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2011 (1. vydání)
Formát: 1× Kniha, vázaná, 96 stran, 13 × 20 cm, česky
Cena: 147 Kč běžně 198 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Příběh inspirovaný skutečnou událostí je velkou metaforou lidského osudu, v němž se spouštěcím mechanismem stala absurdní náhoda. V krátkých poetických obrazech je načrtnuta rodinná tragédie Františka Šímy obyvatele obce Lidice, která se prolíná s neštěstím českého národa v čase německé okupace.Otec při hádce zabije svého syna, což mu paradoxně zachrání život. O zničení obce, kterou po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha vypálili jako odplatu nacisté, se ve vězení vůbec nedozvěděl. Po propuštění z vězení se o Vánocích 1942 vrací domů...Tragické prokletí, které provází hrdinu i národ, působí neskutečně přesně, téměř jako boží hodiny: rodinné neštěstí muže, který se ve skutečnosti jmenoval František Saidl, se odehrálo na Vánoce 1938, krátce po podpisu Mnichovské dohody. Proces s ním proběhl v březnu 1939, zároveň s příjezdem nacistické okupační moci a jeho propuštění za „dobré chování“ bylo zamítnuto ve dnech, kdy už byly Lidice obklíčeny a na jejich hranicích už stály popravčí čety.Autor se zánikem obce Lidice zabýval na základě mnohaletého zkoumání osudů skutečných lidí.Muž, který přežil Lidice je rozšířenou variací na známé téma lidické tragédie, která se stala předlohou českého filmu Lidice.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-7217-893-3
  • EAN: 9788072178933

Mahler vypráví příběh Saidla. Minimalisticky

Veronika Dufková, Ostatní, 13.6.2011

Nejen osud "lidického vraha" Františka Saidla, ale i okolnosti jedné z nejkrvavějších kapitol českých dějin zachytil ve své nové knize spisovatel Zdeněk Mahler. Novelu s názvem Muž, který přežil Lidice vydalo brněnské nakladatelství Jota krátce před výročím lidické tragédie. Hlavní postavou novely je muž, který v sebeobraně a afektu zabil svého syna. Hrůznost vlastního vražedného činu však v plné míře pochopí až poté, co se dozvídá o hromadném masakru v Lidicích. Autorovi se v útlé knížce podařilo propojit drama jednoho lidského osudu s celonárodní tragédií. Díky tomu vnímá čtenář vypálení Lidic osobněji a naléhavěji. Z jedné krvavé kapitoly českých dějin se v knize stává reálný příběh o vrazích a obětech.

;

Předloha k tragédii je útlá kniha těžkého kalibru

Klára Kubíčková, 100+1 ZZ, 1.6.2011

(...) Nakladatelství Jota teď vydává jeho knihu Muž, který přežil Lidice, jež je zpětně přepsaným scénářem, vycizelovanou předlohou k filmovým Lidicím. Mahler pátral ve vesnicích kolem Lidic po pamětnících a stopách známé tragédie. Nakonec našel muže, který měl být zapomenut. Právě on, František Šíma, vypráví drastický příběh o malých lidských osudech, které se skládají ve velký válečný zločin. Mahler zná detailně místopis, historická fakta, gestapácké i vězeňské manýry. Materiál, který shromáždil, by vydal na epický román. Místo toho napsal stostránkovou novelu. O to těžší kalibr mají jednotlivé věty, o to jsou nosnější, bolestnější, očištěné, jasně zacílené. Kdyby to nebyla pravda, bylo by to až příliš tragické čtení. Čím strašlivější je ale příběh, čím neuvěřitelnější a nespravedlivější, tím intenzivněji se čtenáře dotýká: tohle není výplod bujné fantazie autorovy, tohle je jen kultivovaný popis historické pravdy.

;

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamu

Informace o autorovi

Zdeněk Mahler

Zdeněk Mahler (*1928) je český spisovatel, scenárista a muzikolog. Vystudoval bohemistiku a anglistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Je autorem mnoha scenáristických předloh, podle nichž vznikly například filmy: Svatba jako řemen, Božská Emma, Zabudnite na Mozarta. Spolupracoval na filmech Nebeští jezdci, Flirt se slečnou Stříbrnou nebo Amadeus. Mezi jeho populární tituly patří monografie o Tomáši G. Masarykovi (Ano, Masaryk), příběh pražského svatovítského chrámu (Katedrála), ale i monografické práce o životě a díle Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka či Wolfganga A. Mozarta.Muž a žena
Apríl? Ani omylem

Přihlášení uživatele