Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Na Řece

Autor:

(1x)

Počet recenzí: 1

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2011 (1. vydání)
Formát: 1× kniha, vázaná, 256 stran, 13 × 20,5 cm, česky

Anotace

První scéna románu připomíná tzv. nankingský masakr: Japonská armáda na přelomu let 1937/1938 obsadila část Číny a v této oblasti během několika měsíců zavraždila na 300 tisíc lidí… Hrdinkou a vypravěčkou je tehdy pětiletá dívka Skořicová, jedna z dcer z bohaté rodiny Li. Román je z valné části popisem útěku před japonskou armádou do náhradních bytů či domů… Otec odešel s konkubínou, protože žena mu nedala dědice. Chytrá a statečná matka se s dcerami probíjí okupovanou Čínou a dostávají to ze všech stran: od mužů, od bohatých, od starších… Kronika, odehrávající se na zlomu dvou epoch: na jedné straně tisíciletá tradice, na druhé straně vliv „moderní doby“ – mladé ženy už nerespektují své otce či starší, berou život do vlastních rukou. A někde poblíž, nepozorovaně zuří válka – a dá o sobě krutě vědět.Ukázka z textuZvonění skal jsme nechali za sebou, provoz na Řece zhoustl. Těch lodí a lodiček, toho křiku a volání kolem nás! Nebylo pochyb, opravdu jsme se blížili k cíli našeho putování.
Seděli jsme na rohoži a skrz lodní zábradlí jsme pozorovali shluky budov, zakousnutých do strmých pobřežních svahů; přízračný odraz podvečerního slunce na jejich chladných bílých stěnách v nás vzbuzoval podivnou tíseň, nevysvětlitelný pocit cizoty.
V jednom okamžiku jsme uslyšeli temný, nepříliš silný úder na bok lodi, jako by někdo pěstí… ocelový trup lodi rezonoval podobně jako kotel bez vody. Vzápětí zadunělo několik úderů rychle za sebou, něco těžkého se mlelo o lodní bok na čáře ponoru.
„Co to mohlo být?“ všichni tu otázku vychrlili, někdo nahlas, někdo jen pro sebe, ale já jsem se hnala k zábradlí. Sestřička Chung stačila ke mně už jen doběhnout, byla to však to ona, kdo pronikavým výkřikem zalarmoval celou loď.
Z rozčeřené hladiny hned pod námi se zvedla ruka; vypadalo to, jako by nám kynula na pozdrav, ale ruka se opět ponořila a zmizela v tůni, jen cosi modrého se podél lodního boku zahoupalo a pak splynulo se zpěněnou brázdou za lodí.
Následoval celý shluk podivných plavců, otírali se o lodní boky a svými nárazy rozechvívali ocelové pláty.
V té chvíli se už ze všech palub ozývaly výkřiky: „Mrtvoly, mrtvoly, podívejte se, samé mrtvoly!“

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-242-3092-4
  • EAN: 9788024230924

Hodnocení


  • Nádherně napsaný a půvabný příběh, kerý jsem četla jedním dechem! Gartuluji autorům, vítěznou cenu Literárního klubu si opravdu zaslouží.

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamuG K podpis SKY

Přihlášení uživatele