Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Nejtišší trest

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2009
Formát: 1× Kniha, vázaná, 350 stran, 13,5 × 20 cm, česky
Cena: 239 Kč běžně 299 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Vtipný, čtivý a velice lidský příběh profesora literatury Desmonda Batese, který se nechal předčasně penzionovat. Spokojený ale není: chybí mu univerzitní rutina a studenti. Zatímco mladší manželka prožívá ohromný kariérní úspěch, Desmond se pozvolna propadá do samoty, kterou provází i nastupující hluchota. Když ještě dobře slyšel, často toužil po tichu. Jenže teď ticho skoro nesnáší, protože kdo neslyší, tomu nikdo nenaslouchá.
Neustále se stává, že přeslechne, co mu jeho protějšek sděluje a často odpovídá na úplně jiné otázky, než které byly položeny. Z tohoto základního rámce pak vyplývá tragikomičnost situací, do nichž se Desmond dostává a kouzelným způsobem také „vykroutí“.
Nejnovější kniha britského romanopisce vypráví o nejdůležitějších lidských vlastnostech: schopnosti mluvit a naslouchat a tím také o krok uniknout blíží se smrti.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-204-1869-2
  • EAN: 9788020418692

Jak je důležité býti nahluchlý

Petr Matoušek, Hospodářské noviny, 8.1.2010

Zatímco slepota by byla pro každého tragédií, poškozený sluch posloužil Davidu Lodgeovi jako námět na komedii o tom, jak spolu mluvíme a co přitom nevnímáme. (...) Ti první ocení, jak přístupně kniha upozorňuje na to, že jsme si navykli žít v "permanentním diskurzu" a lebedíme si v něm jako ryba ve vodě, přestože smysl sdělování jsme dávno vylili z vaničky. Druhé zase zaujme, kam nyní spěje sexuální zápletka, jež byla pro tvůrce na cestě od neukojeného katolíka k pochybovačnému agnostikovi hybnou silou jeho humoru. Hrdina jako by už v zástupu Lodgeových vilných vědátorů nemínil napodobovat kolegu-sukničkáře: spíš nechce, než nemůže odolávat vyděračské americké stážistce, která mu podstrčila doktorandskou práci k dodělání a je odhodlána coby přílohu dodat vlastní vnady.

;

Lodge napsal solidní román pro nahluchlé profesory

Hana Ulmanová, MF DNES, 3.11.2009

(...) Protagonistou je totiž zoufale nedoslýchající profesor lingvistiky v předčasném důchodu Bates. Nerozumí otázkám studentů, neorientuje se v konverzaci na hlučných večírcích a problémem se stává i telefon. Ocitá se v bolestné izolaci, ztvárněné převážně komicky. V Lodgeových odbočkách o slavných hluchých umělcích (Goya, Beethoven) či o lékařských příčinách hluchoty se najde řada brilantních šlehů: třeba poukaz na neexistenci vulgarismu "vyser si ucho" či postřeh, že věštci jsou občas slepí, ale nikdy hluší. Lodge uchopuje hluchotu v záběru přímo encyklopedickém a nezaškodí dodat, že v doslovu přiznává inspiraci vlastní zkušeností. Rozpoznatelné tu jsou i některé detaily, jako obdiv k dílu básníka Philipa Larkina, kterou s autorem sdílí také jeho hrdina Bates.

;

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamuKnihy s dárkem
Zakázané ovoce

Přihlášení uživatele