Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Orientálcova vzpoura

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2011 (1. vydání)
Formát: 1× kniha, vázaná, 328 stran, 14 × 20 cm, česky
Cena: 319 Kč běžně 399 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Nejobecnějším tématem této knihy je vztah většin k menšinám. Titul odkazuje na specificky moderní figuru odlišnosti, kterou představují neevropští cizinci, s nimiž musíme žít dohromady na jedné planetě, a stále více i na evropském kontinentě. Expanze Evropy a planetární převaha západních idejí, technologií, armád a ekonomických institucí v předcházejících několika staletích postavila Neevropany na globální úrovni do podobně nerovné pozice, v jaké se na úrovni jednotlivých evropských společností ocitly etnické a jiné menšiny v důsledku budování moderních národních států. Základním předpokladem této knihy je, že s počátkem 21. století jsme vstoupili do éry narovnávání tohoto vztahu. Po politické dekolonizaci druhé poloviny minulého století přichází dekolonizace kulturní a ideologická.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-7363-374-5
  • EAN: 9788073633745

Baršova vzpoura

Petr Zídek, LIDOVÉ NOVINY, 10.9.2011

Souborné knižní vydání kratších textů, které byly dříve publikovány v novinách, odborných časopisech a konferenčních sbornících, má pro čtenáře tu zásadní výhodu, že lépe osvětluje záměr, s nímž je autor psal. Platí to bezezbytku o článcích Pavla Barši (1960), které se věnují zdánlivě vzdáleným tématům (islamofobii, multikulturalismu, neokonzervativismu, feminismu, českým Romům či depolitizaci), ve skutečnosti ale krouží kolem jednoho tématu. Tím je vztah většin k menšinám. Ústřední otázka knihy, kterou autor formuluje v úvodu, zní: "Je možné narovnat postavení příslušníků menšin bez toho, že by se tím musela popřít jejich odlišnost? Lze zahrnout vylučované, aniž by se tím smazal rozdíl mezi nimi a původně zahrnutými?"

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamu

Informace o autorovi

Pavel Barša

Pavel Barša (* 1960) přednáší na Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a je analytikem Ústavu mezinárodních vztahů. Je autorem následujících knih: Národní stát a etnický konflikt (spoluautor Maxmilián Strmiska, Brno 1999), Politická teorie multikulturalismu (Brno 1999), Imanence a sociální pouto (Brno 2001), Západ a islamismus. Střet civilizací nebo dialog kultur? (Brno 2001), Panství člověka a touha ženy. Feminismus mezi psychoanalýzou a poststrukturalismem (Praha 2002), Hodina impéria. Zdroje současné zahraniční politiky USA (Brno 2003), Levice v postrevoluční době. Občanská společnost a nová sociální hnutí v radikální politické teorii 20. století (spoluautor Ondřej Císař, Brno 2004).Knihy s dárkem
Zakázané ovoce

Přihlášení uživatele