Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Paměť mojí babičce

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2002 (1. vydání)
Formát: 1× Kniha, brožovaná, 240 stran, 12 × 19,5 cm, česky
Cena: 214 Kč běžně 238 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Román dvaadvacetileté studentky Petry Hůlové je mimořádně vyzrálým prozaickým dílem. Jeho děj se odehrává v Mongolsku, osou příběhu je strhující vyprávění žen tří generací o všem, co v životě viděly, zažily, protrpěly. Kniha je psána živým jazykem s množstvím místních slangových výrazů, vtahujících čtenáře do neopakovatelné atmosféry života v Mongolsku.
Kniha obsadila 1. místo v anketě Lidových novin KNIHA ROKU 2002.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 80-7215-174-6
  • EAN: 9788072151745

Škvoreckého cena odjíždí do Stanice Tajga

(klr), MF DNES, 5.11.2008

(...) Petra Hůlová na sebe upoutala pozornost už před šesti lety svým prvním románem nazvaným Paměť mojí babičce, za který získala Magnesii Literu jako objev roku.

;

Petra Hůlová: obrovský talent a řada nástrah

Josef Chuchma, MF DNES, 16.10.2002

(..) Slovesný talent třiaadvacetileté Petry Hůlové je v některých partiích jejího debutu, románu Paměť mojí babičce, tak očividný a okouzlující, že se jeví být víc než velikou vlohou - výjimečným obdarováním. Téměř z něj jde strach; strach z &quotnelidské", rimbaudovské vidoucnosti božského drzouna, jehož životní zkušenost je - biograficky vzato - minimální, avšak jehož umělecký zrak je napájen ze zázračné studnice výrazů a obrazů, které v sobě obsahují zkušenosti celých generací, ale i toho, co je &quotza" a &quotnad" lidským rodem.

;

Babička a Viktorky z pouště Gobi

Viktor Šlajchrt, RESPEKT, 7.10.2002

(...) Román Petry Hůlové je pozoruhodně vyzrálý. Jisté rozpaky může vzbudit agrárnický étos, připomínající český ruralismus nebo německé hnutí Blut und Boden. V mongolských souvislostech ovšem působí docela přirozeně. Starý známý svár města s vesnicí se dnes proměňuje v celoplanetární konflikt mezi lokálními specifiky a globálními standardy a důraz na ženské osudy na pozadí rozkladu patriarchální společnosti tematicky celkem souzní s aktuálními trendy gender studií. Kniha nejmladší české romanopiskyně tak odívá staré, ale dosud živé otázky do zbrusu nového hávu.

;

Květ mongolské stepi

Jiří Peňás, TÝDEN, 7.10.2002

(...) Autorčin talent je především ukryt v jejím jazyce a ve způsobu, jak s ním ovládne prostor vyprávění. Celý román tvoří mluvní part, v němž se vystřídá pět ženských postav, tři sestry, dcera jedné z nich a matka. Jazyk Hůlové je věcný i obrazný, plný nečekaných a neotřelých metafor, přitom nanejvýš konkrétní, lapidární a sdělný. Je to mluva pulsující od argotu a obecné češtiny až k jiskřivým lyrismům, jimiž její vyprávění překonává i velmi obtížné úseky, v nichž by obyčejnější autor začal už dávno nudit.

;

Mongolská symfonie

Markéta Kořená, LIDOVÉ NOVINY, 14.9.2002

(...) A že to je dobrá kniha, o tom nemůže být pochyb. Jsou v ní stopy úžasu a jakéhosi zvláštního zasvěcení, jež studentka mongolistiky s imaginativním pohledem na svět, nesporným vypravěčským nadáním a velkou dávkou pokory před jinou kulturou musela během své mongolské cesty prodělat. Dokázala-li z takového osudového setkání vytěžit silný příběh, je to pro českou literaturu dar, jaký už dlouho nedostala a za nějž je třeba děkovat.

;

Hůlová zvládla debut na jedničku

Jiří Hlinka, Hospodářské noviny, 11.9.2002

(...) K naprostému poddání se textu může dojít již na první stránce. A až na drobné výjimky tento stav vydrží do samotného konce. Událost vídaná nepříliš často. (...) Román Paměť mojí babičce je důkazem, že lidské příběhy odehrávající se tisíce kilometrů od Evropy mohou důvěrně oslovit i tuzemského čtenáře. Nikoliv svou exotikou, nýbrž jistou univerzální archetypálností.

;

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamuG K podpis SKY
Letní čtení

Přihlášení uživatele