Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Pomocník

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2006 (1. vydání)
Formát: brožovaná, 179 stran, 12,5 × 19,5 cm, česky
Cena: 190 Kč běžně 238 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Román Pomocník vznikl na základě skutečné události. Robert Walser (1878-1956) prožil od července do prosince 1903 jako asistent u poněkud dobrodružného vynálezce Toblera ve vile u Curyšského jezera několik měsíců neklidného života v typické švýcarské měšťanské rodině na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Protagonista románu, pomocník Joseph Marti, prožívá její vzestup, plané naděje a pád, ale uprostřed postupného zániku, starostí a prolhanosti nachází i světlé okamžiky plné radosti, barev a tónů, dotvářejících neopakovatelné kouzlo Walserových postav. Přes zjevnou faleš a nepravost Toblerova světa v něm Marti dokáže nalézt i drobné doteky skutečného života a nepředstíraně se z nich těšit.
Román "Der Gehülfe" vyšel poprvé v nakladatelství Bruno Cassirera v Berlíně roku 1908, tento překlad pochází z vydání z roku 1985 v německém nakladatelství Suhrkamp.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 80-903456-9-7
  • EAN: 9788090345690

Spoluautoři:

Překlad Charvát, Radovan

Informace:

Originál Der Gehülfe

Pár měsíců ve vile Večernice

Ivan Matějka, Hospodářské noviny, 19.1.2007

(...) Osobní prožitky se ve Walserově próze ovšem mění v mnohavrstevný text, v němž se ozřejmují nejen pocity a pohnutky vypravěče, ale celého mikrokosmu okolních postav. Byla by to téměř bezvýznamná epizoda z maloměstského života (v doslovu čtenář nalezne nastíněny kontury reálných událostí kolem Dublera i dalších osudů domu u jezera), ale Walser ji dokázal povýšit na literární událost: obrovskou citlivostí vůči detailu, vůči okamžiku a nejednoznačností vůči samotnému příběhu, jenž je chvílemi nahlížen vážně, a vzápětí s vtipným a diskrétně ironickým nadhledem. Styl, jazyk, forma, to vše je tu překvapivě prosté, a přitom originální, objevné.

;

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamuLáskou ji nespoutáš
Artemis

Přihlášení uživatele