Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Poučení o zručnosti hornické

Autor:

(1x)

Počet recenzí: 1

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2012
Formát: 1× kniha, vázaná, 636 stran, 15,6 × 23,2 cm, česky
Cena: 960 Kč běžně 1 200 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

V roce 1773 vydal Christoph T. Delius, profesor Báňské akademie v Bánské Štiavnici, první vysokoškolskou učebnici hornictví „Anleitung zu der Bergbaukunst, neboli Úvod do hornictví“. Dílo se rozšířilo nejprve po celé monarchii a později bylo další skoro dvě staletí využíváno nejenom v Evropě, ale rovněž v Latinské Americe. Deliovo jméno bylo jedním dechem vyslovováno s Agricolovými „Dvanácti knihami o hornictví“ (1556), které shodou okolností rovněž dvě stě let představovaly hlavní světovou učebnici hornictví, která svému účelu sloužila nejenom v Krušných horách, ale také například v Mexiku. Třetím podobným tiskem, který vznikl v Čechách a na několik staletí se stal základní prací svého druhu, a to pro celý tehdejší svět, bylo dílo „O rybnících“ Jana Dubravia (1547).Tyto tři knihy bylo možné nalézt na stolech majitelů velkostatků či v zapadlých důlních městech ve španělských či holandských koloniích anebo v jezuitských knihovnách. Měnily svět. Dnes poprvé dostáváme do ruky v českém překladu klasické Deliovo dílo o hornictví. Svým duchem již náleží do doby osvícenských reforem, které se snažily zlepšit hospodářství rakouské monarchie a umazat obrovský státní dluh. Tato doba je v Čechách známa jako období „slovenského hornictví“, kdy se k nám nazpět z uherských horních měst vrací nové báňské technologie. Nejedná se zde jenom o hornictví, ale rovněž o historii českého průmyslu i celé země, protože dějiny málokteré země jsou tak spjaty s hornictvím, jako je tomu v zemích Koruny české.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-200-2106-9
  • EAN: 9788020021069

Hodnocení


  • 5 / 5

    Kniha je určena celkem úzkému okruhu uživatelů zabývajících se historickou montanistikou, ale v tomto oboru představuje fantastický zdroj informací.

    Naprosto unikátní záležitost. Spolu s Agricolovými "De Re Metallica..." jsou to 2 nejdůležitější knihy z oboru. Obsah jsem částečně znal z dřívějšího brožovaného německého reprintu z dílny NTM, ale u kupované knihy mne příjemně překvapila úroveň zpracování z hlediska knihařiny a grafiky.

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamuG K podpis SKY
Letní čtení

Přihlášení uživatele