Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Praha ohrožená 1939-1945 - Politika, kultura, vzpomínky

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2010
Formát: 1× kniha, vázaná, 424 stran, 14 × 20,6 cm, česky
Cena: 319 Kč běžně 399 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Kronika předválečné Prahy z pera skvělého vypravěče
Peter Demetz je jeden z posledních svědků předválečné Prahy, kde se mísily nejrůznější evropské kultury. Němci, Češi a Židé sdíleli v Praze společné dějiny, které definitivně skončily vstupem hitlerovských vojsk do stověžatého města na Vltavě. Emeritní profesor a znalec pražské kultury se v této knize vrací do let nacistické okupace a plasticky prolíná velké dějinné události s každodenním životem Pražanů: jazz, kino, kavárny. Jedinečný pohled na polozapomenutou historii Prahy. České vydání obsahuje dosud nezveřejněné autorovy vzpomínky.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-204-1798-5
  • EAN: 9788020417985

Protektorátní Praha hloubavým pohledem Petra Demetze těžko hledá konkurenci

Olga Kovaříková, E15, 12.10.2010

(...) Kromě podání, jež se vymyká zavedeným žánrům, nabízí Demetz i neotřelý úhel pohledu, který je zapříčiněn jeho česko- německo- židovským původem a vhledem pamětníka narozeného v roce 1922. Nezařaditelnost do národně vyhraněných skupin autorovi umožnila nahlížet známé historické skutečnosti osobitým způsobem a bez předsudků. A právě díky zkušenosti jedince vyčleněného z tradičních rámců dokáže Demetz bořit běžně přijímané představy o životě v protektorátu. (...) Oba přístupy jsou však provázány velmi těsně. Evokace autorových epizod z mládí je podána s nevšedním odstupem a prodchnuta sebeironií starého muže (když autor líčí své životní příhody, užívá v textu kurzivu). A kapitoly obecnější (vycházející ze závěrů aktuálních odborných studií) naopak získávají nezvykle intimní charakter, protože Demetz neopomene dodat pamětnický komentář. Kniha by možná zasloužila výraznější titul, Peteru Demetzovi se však podařilo oživit mrtvolné klima protektorátu způsobem, který v domácím kontextu těžko hledá konkurenci.

;

Praha ohrožená 1939 - 1945. Politika, kultura, vzpomínky.

František Knopp, A2, 8.7.2010

(...) Nezbytná kniha pro každého zájemce o literaturu, divadlo, film a hudbu v období Protektorátu Čechy a Morava. Autor, pražský rodák (1922), poúnorový emigrant, několikrát navštívil po listopadu 1989 vlast, zná českou veřejnost a její kulturní potřeby. Toto je od té doby jeho pátá v češtině vydaná kniha. Takzvaně " velké" dějiny (Hácha, Hitler, Heydrich, K. H. Frank) se v ní střídají s " malými", soukromými (tyto části jsou tištěny kurzívou). Zajímavě autor popisuje svůj původ a zejména komplikované vztahy s otcem, Hansem Demetzem, významným představitelem meziválečného německého (pražského a brněnského) divadla.

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamu



G K podpis SKY
Letní čtení

Přihlášení uživatele