Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Příběh - Imre Kertész: Protokol / Péter Esterházy: Život a literatura

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Autor:
Vydavatel:
Jazyk: čeština
Publikováno: 2006 (1. vydání)
Formát: vázaná; 135 x 210mm; 64 stran kniha
Cena: 95 Kč ( 86 Kč bez DPH)
Ušetříte 30 Kč (24%)
Běžná cena 125 Kč
Dostupnost:

Anotace

Věčné téma manipulace, zneužívání moci, totalitarismu, to je základním námětem kratičké povídky postavené na autentické epizodě ze života autora (I. Kertész) při jeho cestě vlakem z Budapešti do Vídně. Na půdorysu "běžného", zdánlivě nicotného konfliktu se státní mocí v osobě celníka je rozvinuta deprimující a pesimistická úvaha o tom, jak hluboce jsou v nás zakořeněny agrese i strachy, které jsme mylně přisuzovali jen podmínkám nedemokratických poměrů. Téma pak po svém způsobu přebírá Péter Esterházy a zneklidňující povídka Imre Kertésze v povídce druhého autora začne žít svým vlastním životem. Není zcela zřejmé, zda jde o hru, o literaturu v životě nebo o život v literatuře.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 80-200-1456-X
  • EAN: 9788020014566

Informace:

Originální název Egy történet (Jegyzökönyv / Élet és irodalom)
Překlad Dana Gálová

Etuda o strachu a svobodě

Jan Nejedlý, Střední Čechy, 13.3.2007

(...) Potvrzuje to i útlá "dvojkniha" Příběh, v níž se sešli maďarští prozaici evropského renomé Imre Kertész (1929) a Péter Esterházy (1950). Na půdorysu banálního zážitku s celní kontrolou vystavěli působivé podobenství o pošramocené duši Východoevropana. První část svazku vyplňuje Kertészova povídka Protokol (...) Na Kertészovu lamentaci navazuje replika Pétera Esterházyho nazvaná Život a literatura. Jde o parafrázi předchozího textu, o dialog, vedený ovšem v postmoderně rozbíhavé, matoucí a ironické tónině. (...) Oba spojuje jakýsi bytostný vnitřní strach, společný pocit těch, co v totalitě vyrostli a jsou jí proti své vůli prorostlí. "Bude obtížné tuto zemi přesvědčit, že je svobodná," říkají dvojhlasně. Kniha vychází v překladu Dany Gálové a s velkoryse řešeným přebalem z dílny Pavla Růta.

;

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamu

Informace o autorovi

Péter Esterházy

Péter Esterházy je nejen potomkem slavného šlechtického rodu, ale také jedním z nejvýraznějších současných maďarských spisovatelů. Narodil se roku 1950 v Budapešti, kde vystudoval matematiku. Od poloviny 70. let je znám jako velmi plodný autor a publicista. Z jeho díla jmenujme např. Malá maďarská pornografie (1984), Hrabalova kniha (1990) nebo Harmonia caelestis (2000). Je nositelem mnoha prestižních literárních ocenění.Přihlášení uživatele