Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Rodinná terapie - Systemické a narativní přístupy, 2., doplněné a přepracované vydání

Autor:

(1x)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 25.05.2009
Formát: 17×24 cm, 288 stran
Cena: 339 Kč běžně 399 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Doplněné a přepracované vydání úspěšné knihy propojuje výklad teorie s praktickými ukázkami rodinných příběhů a terapeutických problémů. Cílem je vysvětlit aplikaci teorie v konkrétních situacích. Terapie je chápána jako proces, při kterém klienti společně s terapeutem hledají nový pohled na řešené problémy. Renomovaní čeští autoři popisují systemickou práci s jednotlivcem a uplatnění systemického myšlení u širších systémů. Přinášejí nové kapitoly o starších klientech, klientech s mentálním handicapem, klientech, kteří nejsou verbálně zdatní či sociálně úspěšní. Rozebírají také problematiku násilí v důvěrných vztazích či ztrát, s nimiž se v životě všichni setkáváme (smrt, nemoc, zdravotní potíže, bytostné ztráty). Text je určen psychologům, psychiatrům, pracovníkům v oblasti sociální práce, speciální pedagogiky a andragogiky a především studentům těchto oborů.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-247-2390-7
  • EAN: 9788024723907

Již samotný název knihy může u čtenářek a čtenářů vyvolat zájem, neboť rodina je místem, v němž se většina z nás narodila a po určitou dobu vyrůstala. Rodina tvoří prostředí, v kterém se zpravidla nalézáme, nebo jsme v něm žili a máme s ním zkušenost. A její terapie, čili léčba? Tedy změna toho, co je nějak narušené v to, co je žádoucí a v tomto významu dobré a zdravé. A jak probíhá tento proces změny pozitivním směrem ve vztazích s druhými, kteří pro nás byli lidmi nejbližšími (a už možná nejsou) a my si přejeme tomu všemu porozumět?
Recenzovaná kniha, kterou napsali zkušení kliničtí psychologové a rodinní terapeuti, Šárka Gjuričová a Jiří Kubička, nám pomáhá v hledání odpovědí na otázky, jež sebou přináší společný život s lidmi, kteří jsou pro nás bytostmi nejdůležitějšími. Jde zejména o vztahy partnerské, manželské, rodičovské a vztahy dětí k nám.
Autoři vymezují rodinnou terapii jako způsob řešení zdravotních či jiných problémů ve spolupráci terapeuta a více členů rodiny. Nejtypičtější je setkání několika členů rodiny s terapeutem, při kterém se účastníci snaží rozhovorem vyřešit problém, který se týká jich všech. Jak si lze představit, může jít o zdravotní potíže, související s nadměrnou úzkostí, napětím (některé bolesti hlavy, břicha, ad.), těžkosti ve vztazích (např. předrozvodová, rozvodová a porozvodová trápení a boje), závažné životní události (např. bytostné ztráty, úmrtí) – a ve výčtu by bylo možné pokračovat.
Rodinná terapie, s jejíž teorií a praxí nás autoři srozumitelně a v jednotlivých krocích seznamují, odborně řečeno, je systemická, narativní a genderová. Výraz systemický zde znamená, že k rodině přistupujeme jako k celku, tedy charakteristiky a způsoby jednání každého jejího člena uvažujeme v kontextu charakteristik a jednání všech ostatních členů rodiny. Je tomu proto, že tvoří, obrazně řečeno, spojené nádoby. Slovem narativní rozumíme, že těžištěm terapie je rozhovor, sdělování názorů, stanovisek a zejména hledání životního příběhu. Společně hledáme a objasňujeme červenou nit, vinoucí se naším životem a ústící do současné situace, osobních a případně zdravotních problémů, jejichž společným jmenovatelem bývají meziosobní vztahy. Genderový přístup je jiným vyjádřením pro sociální role žen a mužů, role, jež jsou významnou součástí naší identity (za koho se považujeme) i očekávání vůči druhým a naopak. Právě tyto role prodělávají v posledních letech veliké změny, a
kde změny rychle nastupují, tak přinášejí nebezpečí nedorozumění a zmatku.
Kniha je rozčleněna do třech částí s názvem: (1) Teoretické základy rodinné terapie, (2) Rodiny, (3) Praxe. Závěrem publikace pak nalezneme Slovo na konec – česká scéna rodinné terapie. Zcela závěrem pak autoři zařadili seznam použité a doporučené odborné literatury, věcný a jmenný rejstřík.
V prvé části (1) Teoretické základy rodinné terapie se postupně seznamujeme s vývojem tohoto přístupu a učíme se rodinně terapeuticky myslet, což není snadné. Není to, totiž, metoda ani technika terapie, nýbrž zejména způsob myšlení, využívající myšlenkové postupy, které si za zhruba půlstoletí své existence osvojila. Autoři ukazují, že jednotnou a všeobecně přijímanou představu o podobě dobré rodiny, v dnešní době již nenalézáme. Tato oblast je místem častých sporů, jež se odehrávají nejen ve společnosti jako celku, ale mnohdy také v každé jednotlivé rodině. Zajímavá je i proměnlivost názorů a postojů na chování a role žen a mužů ve vývoji lidských společenství. Příkladem může být i doporučení viktoriánským dívkám před svatební nocí: „Lež klidně a mysli na Anglii“! Dnes nám tato zásada připadá úsměvná, ovšem je třeba si uvědomit, že vše podléhá vývoji (i společenskému a politickému) a skutečnosti v její složitosti se přiblížíme tehdy, jestliže ji současně nahlížíme
z různých úhlů a v celkovém kontextu „ducha doby.“ Postmoderní rámec terapeutické práce, a k němu se autoři hlásí, tak uznává možnost současného zaujetí více hledisek při využit

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamuKnihy s dárkem
Zakázané ovoce

Přihlášení uživatele