Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Sny...

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2007 (1. vydání)
Formát: 1× Kniha, brožovaná, 112 stran, 15 × 19 cm, česky
Cena: 159 Kč běžně 199 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Autorovy texty spojené tématem snu, které čtenáři Hejdovy poezie znají už od první básnické sbírky Všechna slast a v této knize se s nimi setkávají také v dosud nepublikovaných rukopisech ze starší i nejnovější doby, představují v české literatuře novou hodnotu: od symbolistní obraznosti přelomu 19. a 20. století a od surrealistických výbojů první i druhé generace je odlišuje stylová oproštěnost od jakýchkoli ornamentů, automatického psaní a od náznaků rozvíjet děj. Věcnost snového zápisu dává vzniknout deníkovým záznamům, které jsou ve svém celku zprávou nejen o citlivém naslouchání vlastnímu podvědomí, ale také o stejně pozorné literární reflexi.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 80-87037-03-0
  • EAN: 9788087037034

Hejdovy snové apostrofy pravdy

Julius Klement, LIDOVÉ NOVINY, 15.9.2007

(...) Sny... jsou krásnou literaturou o lidském životě - v obou významech. Nepředstavují mezník Hejdova díla; to proto, že on patří k oněm umanutým autorům píšícím jedinou knihu. Každá další položka ji jen zpřesňuje a zhutňuje. Žádné krajkové límce nebo moderní záplaty navíc.
Autor linorytů a grafické úpravy Viktor Karlík se možná začne časem opakovat, protože jeho výtvarný projev je natolik úsporný a civilní, že ho nelze nekonečně variovat. Ale zde se mu povedlo opravdu kongeniálně Hejdu doplnit, a to i krátkým textem na konci knihy, v němž si přeje, aby výtvarný doprovod knihy „promluvil jako ze sna“. Florianovsky shrnu: Do knihovny!

;

Mlčení tak strašné, že se probouzím

Jan Štolba, A2, 15.8.2007

(...) Z jistého úhlu lze Sny pokládat vlastně za knihu dokumentární, deníkovou. Svazek shrnuje zápisy snů a hrst básní nějak se týkajících snění. Vedle textů už známých tu najdeme i opusy dosud nepublikované. Hejda své sny podává přísně objektivním stylem, jenž se je nesnaží nijak estetizovat. Není tu stopy po surrealismu, příliš tu nenarazíme ani na snový symbolismus; lépe řečeno, autor ví, že se jisté symbolice nevyhne, ale nenapomáhá jí, nesnaží se sny uzavírat do významuplných vizí, ale naopak je nechává vyvstat v jejich " cizorodé" kráse.

;

Do záhrobí a zase zpátky

Jaroslav Formánek, RESPEKT, 28.5.2007

(...) básník mistrovsky ukazuje, jak lze v době zaplavené grafomany vyjádřit věci podstatné a krásné na malé ploše, stručnými, pregnantními verši (...) Lze se (...) jen těšit na Hejdovy další práce. Jedno zda nové anebo vytažené ze zmizelého času, o němž a zároveň o nitru člověka podávají fantaskní svědectví.

;

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamu


Může se hodit…


G K podpis SKY
Letní čtení

Přihlášení uživatele