Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Spoonriverská antologie

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 1999
Formát: vázaná, 368 stran, 15 × 18 cm, česky
Cena: 159 Kč běžně 199 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Edičně výborně připravená sbírka amerického básníka. Na jejím překladu se podílel mimo jiné Jiří Kolář.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 80-901888-4-2
  • EAN: 9788090188846

Spoluautoři:

Překlad Urbánek, Zdeněk, Kolář, Jiří, Frynta, Emanuel

Informace:

Originál Spoon River Anthology

Nejste i vy na smrtelném seznamu Spoonriverské antologie?

LukS; luks@zastavse.cz, zastavse.cz, 14.5.2003

Nutno vzít doslova obě slova v názvu této knihy. To je totiž opravdu hlavní motor této vzrušující knihy básní amerického autora Edgara Lee Masterse.

Spoonriverská antologie u nás už v skvělém překladu našich předních básníků vyšla v kultovní edici Světová četba, nyní se však těší kompletnímu vydání, navíc v krásném obalu z hradeckého nakladatelství Cylindr, jako třetí část jejich edice Američtí básníci. Po Whitmanovi a Ferlinghettim přicházejí s něčím naprosto jiným, Mastersem, který baví, zabijí, nutí k zamyšlení.

Ano, opravdu antologie zemřelých občanů amerického města Spoonriver. Edgar Lee Masters ji dovedl k dokonalosti, ve skoro 300 básních o tolika lidech malého městečka vytvořil opravdu síť, pavučinu vztahů, osudů, příběhů, souvislostí, které odhalujete (někdy po sto stranách) pouze při pečlivém čtení a každá jedinečná báseň, která by pro své kvality i jedinečnou zůstat mohla, najednou dostává další - hlubší rozměr, protože víte jak tomu přeci bylo v případě šílené sestry, postižené dcery, nadějného syna, přítele nepřítele, uchylného strýce, zavistivého kolegy, zkorumpovaných orgánů atd. - dochází ke konfrontaci názorů, životních postojů, vnímání a vy se bavíte. Vidíte, jací lidé jsou.

Masters své dílo dovádí k dokonalosti. Mnoho lidí znamená mnoho mozků, duší a jazyků. A on opravdu rozlišuje. Ta hromada básní je různá stylem, myšlením, jazykem, rozumem danné osoby. Ženy, muži, děti, starci - nic nevyjímaje. Mastersova antologie má na konci knihy samozřejmě odkazovník, takže vám jmenný rejstřík pomůže se v té šílené spleti jmen a vztahů lépe orientovat. Ten je tu nutností, protože ta pavučina je hodná až 'trojského pavouka' - nepředstavitelná práce, kterou si s tím E.L. Masters musel dát. Však je to také z jeho životního díla věsměs vše. A nutno říct, že je to odkaz světové literatuře přímo ohromný.

Z knihy na vás, i přes morbiditu osudů normálních lidí, dýchá příjemná atmosféra a vy se bavíte. Vzrušení neopadává při žádné básni. V celé této 'kolekci nekrologů' jako by funguje napětí, do které Vás Masters svým dílem přiřadil. Proto si ve jmenném rejstříku raději zkontrolujte, jestli tu nefiguruje i Vaše jméno. Možná by jste se dozvěděli, kdo Vás tak hluboce miloval, nesnášel, podrazil, podržel nebo vysloveně zabil. Spoonriver může být i u vás, všude. Každý se tu cítí doma a tuší, že takhle to přece v životě funguje.

;

Spoonriverská antologie vychází znovu po dvaactyriceti letech

Petr Mareček, MF DNES, 20.12.1999

(...) Masters do antologie v letech 1915 až 1916 uložil epitafy, portréty a charakteristiky lidí z illinoiského kraje, od figurky vandráka, opilce a vyvrhela přes bohabojného farmáre, upachtěného úředníka a neštastnou sebevražedkyni, zkorumpovaného strážce zákona, právníka, faráře, sektářského fanatika až po ´ctihodné´ magnáty a buržuje. Jednoduchým jazykem bez příkras dokázal v několika volných verších vystihnout jejich nenápadný osud a vrátit zdánlivě promarněným životům smysl a poezii.

;

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamu


Může se hodit…


Láskou ji nespoutáš
Artemis

Přihlášení uživatele