Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Tvořivost - Techniky a cvičení

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 22.03.2007
Formát: 14×21 cm, 188 stran

Anotace

Kreativita neboli tvořivost je nejvlastnějším projevem života. Vždyť tvořivě lze přistoupit k řešení jakékoli otázky. Kreativní myšlení je předpokladem originálních nápadů. Zapojíme fantazii, odhlédneme od svazující reality a snažíme se o nové pohledy jak na sebe sama, tak na společenské otázky nebo odborné a vědecké problémy. Kreativitu je možné dokonce i cvičit a záměrně pěstovat. Chce to jen odvahu pustit se do něčeho nového a neobvyklého, nebýt líný na sobě pracovat. Na cestě za přirozenou tvořivostí vám může být neocenitelným pomocníkem právě publikace renomované české autorky. Jedna z jejích cenných životních rad zní: „Nikdy nic nevzdávejte! Nikdy není pozdě začít na sobě pracovat. Zkuste změnit své životní stereotypy. Jedna z cest je aktivně vyhledávat pozitivní a příjemné jevy. Jednou z nejcennějších věcí pro každou lidskou bytost je tvořivost. Nemusíte být zrovna členy vlády, starosty města, staviteli nebo spisovateli. Můžete mnoho udělat právě tam, kde jste.''

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-247-1652-7
  • EAN: 9788024716527

Königová, Marie: TVOŘIVOST
Zajímá Vás,
jak se naučit technikám tvořivosti,
jak se zbavit vnitřních bariér a nesprávných návyků,
jak dosahovat vnitřní harmonie a jak ji kolem sebe šířit,
jak kreativně číst a komunikovat,
jak zvládat stres a získávat energii,
jak vytvářet prostředí povzbuzující tvořivost…?
O tom všem (a nejen o tom) je publikace TVOŘIVOST. Autorkou je prof. Marie Königová, CSc., první žena–profesorka v oboru informační vědy. Kromě svého hlavního působení na Ústavu informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze se dlouhodobě specializuje na oblast kreativity. Pro Český rozhlas připravovala v rámci Rozhlasové akademie třetího věku řadu přednášek a seminářů, které se setkaly s mimořádným ohlasem u posluchačů a staly se zároveň základními kameny, ze kterých vznikla tato publikace.
Autorka pojímá tvořivost (kreativitu, z latinského kreare = tvořím) jako schopnost vytvářet nové hodnoty ve všech oborech lidské činnosti, schopnost nalézat nová řešení a postupy. Nejedná se tedy pouze o tvořivost uměleckou nebo vědeckou, naopak, kniha je zaměřena na tvořivost v každodenním životě – v rodině, přátelských vztazích, při sebepoznání apod.
Svým širokým pojetím tvořivosti je publikace přínosem pro každého, kdo chce lépe poznat sám sebe a nechce žít jen v zavedených stereotypech.
Publikace je členěna do šesti kapitol:
I.Učíme se kreativitě
(Chcete se naučit se kreativitě, myšlení a jazyk, bariéry tvořivosti, jak dobře mluvit, postoje a chování, mapy myšlenek, aktivizační techniky, asertivita)
II. Tvůrčí přístup k životu
(Tvůrčí myšlení, kreativní psaní, životní pole, tvořivostí prosti stresu, výtvarná kreativita, „ideální“ člověk, kreativita v terénu, dospělý, rodič a dítě v nás, tvůrčí přístup k životu)
III. Směřování tvořivosti
(Kreativní čtení, sdělování, získávání energie, vztahy, směřování tvořivosti, kreativní využití času, kreativní řeč těla, kreativně v rodině)
IV.Každodenní kreativita
(Zvýšení sil mozku a podvědomí, kreativní osobnost, cíle kreativity, jak myslet a snít kreativně, kreativitou proti strachu, učíme se aktivitě, kreativní přátelství)
V. Psychologie kreativity
(Psychické funkce, tvůrčí řešení problémů, tvůrčí tým, sebepoznání z hlediska kreativity, kreativní svěřování, kreativní slovní zásoba)
V. Stimulace kreativity
(Kde a jak vznikají kreativní myšlenky, elita nebo každý?, společenská důležitost kreativity, právo tvořit, integrita v kreativním procesu).
Z tohoto přehledu rozčlenění publikace je na první pohled zřejmý výjimečně široký záběr tématických oblastí nahlížených z pohledu kreativity. Přes velkou šíři témat působí publikace sympaticky svou stručností, podnětností a praktickým zaměřením.
Všechny kapitoly obsahují teoretickou a praktickou část. Text je psán velmi srozumitelně, čtivě, bez zdlouhavých teoretických pasáží, obsahuje mnoho citátů a praktických návodů. Na konci každé kapitoly jsou uvedeny poznámky a také závěrečný oddíl knihy „Místo závěru pár poznámek“ je přehledným vysvětlením pojmů vážících se ke kreativitě.
Za velmi přínosné považuji kapitoly pojednávající o faktorech, které mohou výrazně zlepšit náš kreativní přístup k životu, a kapitoly o překonávání bariér, nesprávných postojů a strachu. Jsou to vlastně zásady osobního rozvoje, které by měly být vyučovány a rozvíjeny již od prvních stupňů základních škol.
Vydání knihy věnované tématu tvořivost je obrovským přínosem, zvláště v současné době, kdy je stále více vyžadována a očekávána flexibilita, schopnost improvizace, tvořivého myšlení a nutnost celoživotního vzdělávání.
Rozvíjení tvořivého myšlení také patří do tzv. emocionální a sociální inteligence (EQ), která se ukazuje jako klíčová pro úspěch v životě a dosahování životní harmonie.
Na publikaci „Tvořivost“ mě velmi zaujalo množství praktických rad a doporučení,

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamuKnihy s dárkem
Zakázané ovoce

Přihlášení uživatele