Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Vančurův vypravěč

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2006 (1. vydání)
Formát: brožovaná, 80 stran, 11 × 16,5 cm, česky

Anotace

Studie Vančurův vypravěč je pravděpodobně poslední dosud nevydanou prací Jana Mukařovského. Vznikla ve druhé polovině 40. let a patrně se měla stát základem jedné z kapitol monografie o Vladislavu Vančurovi, autorovi, ke kterému se Jan Mukařovský opakovaně vracel. Jednou z částí zmíněné monografie se měla stát stať věnovaná významové výstavbě Vančurových próz, uveřejněná už ve výboru Cestami poetiky a estetiky z roku 1971. Do stejného svazku, na jehož uspořádání ještě Mukařovský spolupracoval, měla původně vejít i nyní předkládaná analýza úlohy vypravěče ve Vančurových románech i kratších textech.
Východiskem této analýzy je konstatování o výlučném postavení Vančurova vypravěče v textu; ve svém rozboru pak Mukařovský dokládá, jak autor nejrůznějšími způsoby a všech rovinách textu tuto výlučnost konstruuje a podtrhuje.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 80-86903-26-5
  • EAN: 9788086903262

Jan Mukařovský Vančurův vypravěč

oh, OH, LIDOVÉ NOVINY, 25.1.2007

(...) Vydání textu je jednak dobrým připomenutím díla Vladislava Vančury, které je uctíváno, ale už se příliš nečte, jednak důkazem, že studie nemusí vždy znamenat nesrozumitelné nicneříkání, ale rovněž přínos inspirativních poznatků: "...i děje pociťované jako budoucí vypravěč podává, je nucen podávat v slovesném čase minulém - viz například romány líčící stav lidstva po padesáti, po stu letech."
HODNOCENÍ LN ****

;

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamuMuž a žena
Apríl? Ani omylem

Přihlášení uživatele