Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Vyhrabávačky - deníkové zápisky a rozhovory z let 1988 a 1989

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2009 (1. vydání)
Formát: 1× Kniha, vázaná, 208 stran, 14,7 × 20,7 cm, česky
Cena: 215 Kč běžně 269 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Po předčasné smrti Ireny Gerové se v její pozůstalosti nalezl nejen „předrevoluční“ deník, ale také množství kazet s nahrávkami zlomových událostí a rozhovorů, které od roku 1988 soustavně vedla především s Václavem Havlem. Kniha přibližuje kombinací deníkových zápisků, přepisů rozhovorů a CD se záznamy úryvků interview s Václavem Havlem atmosféru měsíců, které předcházely změně režimu. Gerová podrobně popisuje fungování redakce Svobodného slova v nesvobodných poměrech, zachycuje důležité kulturní události, protirežimní demonstrace i happeningy a rovněž v občasných glosách privátního charakteru mimoděk připomene, jak vypadal běžný život v rozklíženém, vlastně už rozkládajícím se komunistickém Československu.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-7432-003-3
  • EAN: 9788074320033

Novinářka, jíž šedá nestačila

Josef Chuchma, MF DNES, 5.12.2009

(...) Kniha dodatečně připomíná, že deníková žurnalistika v ní ztratila autorku jak "netušeně" pilnou a soustavnou (pamětníci totiž vědí, že Gerové nic lidského nebylo cizí), tak pisatelku nemalého charakterizačního umění, které se v běžných referátech v tisku sotva mohlo projevit. V zápiscích, které jsou vypravěčsky plastické a faktograficky zaplněné, se zračí to, co autorka nazývala probubláváním a co začalo mít charakter prolínání dosud společensky od sebe téměř striktně oddělených skupin obyvatel. Pravda, dělo se tak asi především v hlavním městě (kupř. kontakty určitých divadelníků s některými disidenty) - a kniha také je především "pražská" (kdo se v metropoli vyzná, tomu se ve Vyhrabávačkách bude orientovat lépe). Ojedinělá je ta linie záznamů, které letmo či přímo dokumentují způsoby a rytmus práce v tehdejší redakci deníku - od (auto)cenzurních politických mechanismů přes technologii výroby až po čas uzávěrek v kulturní rubrice.

;

Havel a převrat. Bez příkras

Alice Horáčková, MF DNES, 5.11.2009

(...) Zprvu trochu zvláštní název Vyhrabávačky se po četbě ukáže výstižný: knížka byla vyhrabána a minulost vyhrabává. Zápisky Gerové (1949-2006) objevil její bratr v pozůstalosti a otiskl v podstatě tak, jak byly. Bez dodatečných stylizací a konzultací s lidmi, o nichž vypovídá. O "vyhrabávačkách" mluví v knížce i Václav Havel, podle něhož patří zapadlé události, které se po letech vynoří, ke každému správnému dramatu. Dramatem Gerové knížka v podstatě je, byť neokázalým. Trocha tragikomedie, dost absurdity. Onu "podivně probublávající dobu" líčí bez servítku, s překvapivými detaily a paradoxními obrazy. (...) Vyhrabávačky nehoní senzace ani nekonkurují pracím historiků. Je to dovětek: subjektivní, občas trošku interní (více poznámek by neškodilo), snad místy i zkratkovitý, a přece podstatný. Zejména pro mou generaci, pro niž má rok 1989 příchuť ne zcela průhledné legendy.

;

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamuKnihy s dárkem
Artemis

Přihlášení uživatele