Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Základy financí

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 04.05.2011
Formát: 17×24 cm, 304 stran
Cena: 271 Kč běžně 319 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Přednost knihy spočívá v komplexnosti teoretických a praktických poznatků z oblasti financí. Zahrnuje všechny oblasti financí, teoretické vysvětlení základních charakteristik a uvádí praktické implikace. Vysvětluje klíčové pojmy, jako jsou peníze, úroková míra, finanční trh a rizika. Kniha dále charakterizuje podstatné prvky každé oblasti financí, a to měny, bankovnictví, pojišťovnictví, podnikové finance, veřejné finance. Kniha slouží k uvedení do základních problematických okruhů a chápání souvislostí v rámci jednotlivých oblastí a financí jako celku a vytváří tak podklady pro hlubší studium. V rámci jednotlivých kapitol jsou uváděny praktické příklady ilustrující konkrétní problematiku, které čtenáře uvedou do praktických aspektů financí.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-247-3669-3
  • EAN: 9788024736693

Kniha je díky vědeckým zkušenostem autorů na českém trhu unikátní.
Finanční sektor tvoří neodmyslitelnou součást každé ekonomiky, a proto pochopení jeho principů hraje důležitou roli pro celkové porozumění fungování národního hospodářství. V případě financí se jedná o problematiku komplexní a náročnou na zpracování. Tohoto úkolu se velmi dobře zhostili Jan Černohorský z Univerzity Pardubice a Petr Teplý z Univerzity Karlovy a VŠE v Praze. V publikaci Základy financí čtenáře do této problematiky uvádějí přehlednou formou. Autoři využili svých mnohaletých vědeckých a pedagogických zkušeností z domácích i zahraničních univerzit, což umožnilo vytvořit dílo, které je svým způsobem na současném českém knižním trhu unikátní.
Jako ve škole
Ačkoli název publikace naznačuje, že jsou zde diskutovány pouze základy financí, některá témata jsou zpracována velmi detailně, téměř na úrovni vysokoškolských přednášek. A v čem že je předkládané dílo tak unikátní? Rád bych upozornil na čtyři klíčové rysy: komplexnost, srozumitelnost, názornost a aktuálnost. Publikace má dvanáct kapitol a obsahuje všechny důležité součásti soudobých financí. Výklad začíná vysvětlením základních pojmů v oblasti peněz (úrok, inflace či měnová politika). Autoři dále popisují strukturu jak tuzemského, tak i světového finančního trhu. Následně jsou vysvětleny principy bankovnictví, pojišťovnictví, mezinárodních, podnikových a také veřejných financí. V rámci výkladu autoři neopomněli upozornit na vzrůstající úlohu nových hráčů na globálním finančním trhu, kam můžeme zařadit suverénní fondy, hedgeové fondy a fondy soukromého kapitálu.
Pro laiky i odborníky
Dalším rysem je srozumitelnost výkladu, neboť dílo má logickou strukturu, autoři nejdříve seznamují čtenáře se základními pojmy a poté analyzují vybrané problémy ve větším detailu. Publikace je proto vhodná nejen pro odborníky, ale i pro čtenáře, kteří se s financemi teprve seznamují. Nedílnou součást díla tvoří i rejstřík a seznam použitých zdrojů. S tím souvisí i třetí rys publikace - názornost. Text obsahuje velké množství relevantních obrázků, tabulek a schémat, které umožňují pochopení složitých ekonomických a finančních vztahů.
Pohled do budoucna
V neposlední řadě oceňuji aktuálnost díla, nejen po kvantitativní stránce (aktuální data v tabulkách a obrázcích), ale i po kvalitativní stránce. Autoři totiž nezůstali pouze u analýzy daného stavu financí, ale poukazují i na budoucí trendy. Například v sedmé kapitole správně upozorňují na důležité faktory očekávané v budoucnosti na finančních trzích: rostoucí míra regulace, konec éry bezrizikových státních dlužníků, konec období poklesu úrokových sazeb, stárnutí populace a divergenční proces mezi ekonomickým růstem rozvinutých a rozvíjejících se zemí. Celkově lze konstatovat, že vytyčený cíl autorů - problematiku financí zpracovat v rozumný, přehledný a čtivý text - se podařilo naplnit. Autoři prokázali svou širokou teoretickou i praktickou znalost dané tematiky a publikace si tak nepochybně najde pozitivní odezvu nejen u čtenářů »začátečníků«, ale rovněž u studentů a odborník
ů z akademické, veřejné i podnikatelské sféry.
Institut ekonomických studií FSV UK
Michal Mejstřík
- Je profesorem ekonomie na Univerzitě Karlově.
- Působí na Institutu ekonomických studií FSV UK.
- Je členem NERV.
zdroj: Časopis Ekonom, č. 24/11 (16. - 22. 6. 2011)

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamu

Informace o autorovi


Ing. Jan Černohorský, Ph.D. působí na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity Pardubice, kde přednáší Základy financí a další finanční předměty. Dále se zde podílí na výuce předmětů Mikroekonomie II a Makroekonomie II. Doktorát v oboru Řízení a ekonomika podniku získal na Fakultě podnikatelské Vysokého učení technického v Brně. V rámci svého výzkumu publikoval více než 40 odborných příspěvků a podílel se na 2 knihách. Dále přednáší na zahraničních univerzitách a konferencích (USA, Turecko, Německo, Portugalsko, Rumunsko).
PhDr. Petr Teplý, Ph.D. přednáší bankovnictví a finanční trhy na Vysoké škole ekonomické v Praze a na Univerzitě Karlově, kde zíslal doktorát v oboru ekonomie (studoval též v Rakousku, USA a na Novém Zélandu). V rámci svého výzkumu se podílel na více než 60 odborných studií a 10 knihách. Dále pravidelně přednáší na zahraničních univerzitách a konferencích (např. Čína, Egypt, Indie, Nový Zéland, Turecko, USA či Velká Británie). V současnosti pracuje jako projektový manažer v EEIP, a.s., před tím pracoval pět let v bankovním sektoru v ČR a USA.


Knihy s dárkem
Zakázané ovoce

Přihlášení uživatele