Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Zaslepená generace - Paměti starého bolševika

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2005 (1. vydání)
Formát: 1× Kniha, vázaná, 428 stran, 15,5 × 22,5 cm, česky
Cena: 159 Kč běžně 199 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Arnošt Kolman (1892–1979) prožil dlouhý a neobyčejně pohnutý život. Vyrůstal v pražském intelektuálním prostředí, v roce 1916 upadl do ruského zajetí, připojil se k Říjnové revoluci a vstoupil do bolševické strany. Ve dvacátých a třicátých letech zaujímal vysoká místa ve stranickém i státním aparátu SSSR a ve vědeckém životě; po druhé světové válce také v Československu. Po kritickém vystoupení v roce 1948 byl deportován a vězněn v SSSR. Byl propuštěn a opět zastával vysoké vědecké funkce v Praze a Moskvě. Po roce 1968 znovu upadl v nemilost. V roce 1976 mu bylo nečekaně umožněno navštívit dceru ve Švédsku, kde požádal o politický azyl a odkud napsal proslulý otevřený dopis Brežněvovi o tom, že — po osmapadesátiletém členství — vystupuje ze strany. Kolmanovy paměti představují nejen cenné historické svědectví, ale i psychologickou sondu do osobnosti „revolucionářů první hodiny“, kteří přišli do revoluce s nejvyššími etickými nároky a ideály a kterým se nepodařilo zabránit degeneraci systému (někteří z nich ani nikdy nepochopili, jak hluboké a tragické), jejž sami pomáhali budovat.
Kniha, napsaná rusky, vyšla nejdříve v Německu (1979) a později v dalších evropských zemích a všude vzbudila mimořádný ohlas.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 80-7294-148-8
  • EAN: 9788072941483

Spoluautoři:

Překlad Tosek, Vladimír

Ukřivděný bolševik vzpomíná

Karel Pacner, MF DNES, 17.8.2005

(...) Je dobře, že Arnošt Kolman napsal na sklonku svého života memoáry. Měly by se stát povinnou četbou pro všechny mladé, kteří koketují se socialismem a komunismem, zvláště pak pro naivní západní studenty. (...) Třebaže se Kolman snažil většinu událostí vylíčit velmi podrobně, některým se záměrně vyhnul. V Československu ho mnozí považovali za dogmatika - to musel vycítit, ale ani slovem se k tomu nevyjádřil, naopak se snažil představit se jako člověk progresivní.

;

Kolmanovy paměti: svědectví o víře bez hranic

Pavel Kosatík, Hospodářské noviny, 15.8.2005

(...) Kolmanovy paměti, připravené do tisku Františkem Janouchem, vyšly poprvé v Německu v roce 1979. Klíčová otázka knihy - jak je možné, že člověk tak inteligentní může tak dlouho zůstat ve službě zlé věci - dnes není o nic méně naléhavá než před čtvrtstoletím. Forem slepoty bude vždycky dost. Poučné čtení.

;

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamuG K podpis SKY

Přihlášení uživatele