Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Zastihla je noc

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2009
Formát: 0× Kniha, brožovaná, 180 stran, 23 × 21 cm, česky
Cena: 478 Kč běžně 598 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Francie byla od poloviny devatenáctého století až do konce třicátých let století dvacátého vyhledávaným cílem českých výtvarných umělců. Jezdili tam za známými mistry, přitahovala je kosmopolitní atmosféra pařížské školy. Snem každého z nich bylo se v Paříži prosadit, uspořádat výstavu, získat uznání pařížské kritiky. S historickým vývojem se povaha česko-francouzských vztahů měnila: za jejich zlatý věk je považováno období mezi dvěma světovými válkami, za jejich dočasný konec pak podpis mnichovské dohody. A právě jí začíná tato studie, jejímž smyslem je prozkoumat společenské a umělecké souvislosti pobytu českých výtvarných umělců ve Francii od osudného podpisu 29. září 1938 do konce druhé světové války.
Cílem této obrazové publikace je na základě archivních dokumentů vytvořit co možná nejucelenější mozaiku poskládanou z často velmi spletitých osudů umělců, kteří prošli za války Francií. Byla jich celá řada, naše práce se věnuje především těm, kteří byli nějakým způsobem, ať už dobrovolně či nikoliv, přímo účastni na jejím tehdejším dění, zejména Kurtu Grögerovi, Editě Hirschové, Adolfu Hoffmeisterovi, Jiřímu Karsovi, Rudolfu Kunderovi, Františku Kupkovi, Fedoru Loevensteinovi, Františku Matouškovi, Antonínu Pelcovi, Rudolfu Pollakovi, Zdeňku Přibylovi, Josefu Šímovi, Imro Weiner-Kráľovi.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-87048-16-0
  • EAN: 9788087048160

Jaroslav Formánek

Umělci na útěku, RESPEKT, 12.10.2009

(...) Kniha Zastihla je noc tuto obdivuhodnou aktivitu zoufalých lidí bez domova, schopných vytvářet nadčasová umělecká díla, popisuje ve dvou částech. Ta první se týká vzniku a smutného konce zmíněného domu kultury: jeho obyvatele francouzská policie podezírala ze špionáže, čekalo je několikaměsíční věznění a poté dobrodružná cesta přes Maroko a Martinik do Spojených států. Druhá část popisuje životy výtvarníků, kteří ve Francii zůstali po celou dobu války, podíleli se na odboji, nebo skončili jako malířka a pražská rodačka Edita Hirschová v Osvětimi. Osudy českých a slovenských umělců ve Francii let 1938-1945 vypovídají nejenom o tom, že velký tvůrce dokáže vytvořit dílo i v nuzných podmínkách, jsou také připomínkou doby, kdy o Evropě rozhodovaly velmoci, a ukazují, kam to vedlo. Čtenáře proto nemůže nenapadnout, jak dobré je žít ve společenství, které se sice obtížně, ale přece jen nutí k tomu naslouchat všem a jejich zájmy vyrovnávat.

;

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamuKnihy s dárkem
Zakázané ovoce

Přihlášení uživatele