Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Zděná boží muka v jižních Čechách

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2009 (1. vydání)
Formát: 1× Kniha, vázaná, 256 stran, 21,5 × 30 cm, česky
Cena: 552 Kč běžně 690 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

V průběhu tří staletí bylo na území jižních Čech postaveno více než dvě stě zděných pilířků a sloupků božích muk. Označovala místa uložení ostatků padlých vojáků a bývala připomínkou i jiných tragických událostí. Někdy byla využívána jako mezníky na hranicích katastrů obcí, sloužila jako rozcestníky, zejména ale byla místem určeným k modlitbě, zastavení a rozjímání na cestách, k prosbám vznášeným za úrodu, déšť, uzdravení, narození dítěte či mnoho dalších potřeb. Jsou dokladem snahy vepsat do krajiny část kolektivní paměti i projevem obecně lidské touhy po blízkosti Boží.
Kniha je doplněna o 258 autorských barevných fotografií + mapové přílohy; německé a anglické resumé.
Autor je odborným pracovníkem státní památkové péče, kniha završuje jeho mnohaleté výzkumy terénu, map i archivních pramenů. V letošním roce na ni bude navazovat obdobně koncipovaná publikace věnující se jihočeským kamenným božím mukám.

Knihu vydalo pracoviště NPU v Českých Budějovicích.

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-85033-16-8
  • EAN: 9788085033168

Němí svědci lidských příběhů

Klára Dvořáková, MF DNES, 8.7.2009

(...) Autor publikace Zděná boží muka v jižních Čechách se věnuje jak stavební historii drobných staveb, tak příběhům, které si lidé o nich vyprávějí. (...) Hájek vytvořil pro přehlednost také vlastní členění jednotlivých staveb. To vychází z architektury božích muk a odpovídá mu i řazení kapitol v knize. (...) Musel vyřešit i problém s datováním staveb. Pomáhaly mu v tom mapy takzvaného stabilního katastru nebo ty z vojenského mapování. Přesné datum ale zná pouze u několika božích muk. V mnoha případech může zcela určitě tvrdit pouze, že stavba vznikla v době před rokem 1830, nebo naopak po roce 1830. Právě v těchto letech totiž jeden z prvních přesných českých katastrů vznikal. Knihu doplňují navíc přehledné mapy bývalých okresů, ve kterých jsou jednotlivá místa zakreslená. Může se proto stát i inspirací k množství výletů.

;

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamuMuž a žena
Apríl? Ani omylem

Přihlášení uživatele