Registrace | Přihlášení

Košík je zatím prázdný

Měna:

czk

Ze země pana Nikoho, Dva středoevropští básníci tváří v tvář totalitě

Autor:

(Produkt nebyl zatím hodnocen)

Napsat recenzi

Vydavatel:
Publikováno: 2008 (1. vydání)
Formát: 1× Kniha, vázaná, 128 stran, 15,4 × 18,7 cm, česky
Cena: 132 Kč běžně 165 Kč
Nedostupné

nebo Hlídající pes, Doporučit známému, Položit dotaz prodejci, Přidat do oblíbených

Anotace

Zbigniewa Herberta a Jana Zahradníčka přes všechny myslitelné rozdíly spojuje přímo "spřízněnost volbou", již představuje schopnost seizmického vnímání světa v ohrožení, a to - lze-li to tak říci z první ruky. Ohrožení čím? Kým? Totalitou, totalitním myšlením? Odkud se ale totalita vzala? Ve světě, v člověku? Poezii Herberta ani Zahradníčka nelze redukovat jen na pouhou odpověď na politickou situaci jejich doby ani ji v podobném smyslu ploše aktualizovat. Řeč jejich veršů míří na rozdíl od "černé pěny" propagandy přímo k metafyzické podstatě rozpínajícího se zla. Vrací jazyku jeho věrnost realitě právě ve svém prorockém volání, které nepozbylo nic ze své platnosti a naléhavosti ani v blátě postmoderní, a v našem případě také posttotalitní "oblevy".

Kategorie

Knihovnické kódy

  • ISBN: 978-80-7363-224-3
  • EAN: 9788073632243

Spoluautoři:

Překlad Červenka, Miroslav, Doležal, Miloš, Červenka, Jiří

Jde o člověka, který se zahazuje

Daniela Iwashita, LIDOVÉ NOVINY, 21.1.2009

Spojením básní dvou svědků 20. století Zbigniewa Herberta a Jana Zahradníčka vznikla zcela současná kniha. (...) Většina zařazených Herbertových básní byla již publikována v překladech Miroslava Červenky a Vlasty Dvořáčkové - čtyři básně nově přeložili Jiří Červenka a Miloš Doležal - a Zahradníčkova skladba vyšla po roce 1989 knižně několikrát. Ale objevný výběr a propojení básní editoři Josef Mlejnek a Maciej Ruczaj adresovali dnešku.

;

O nicotě a prázdnu v očích

Tomáš Weiss, RESPEKT, 22.12.2008

(...) Záměr je jasně popsaný v podtitulu: dva středoevropští básníci tváří v tvář totalitě. Osobně by si spolu asi moc nerozuměli, jejich verše ale tvoří silný tandem. A nepříjemné připomenutí svobodného psaní pro ty, kteří se nechali více či méně zapřáhnout do kulturního pluhu, kterým oral čert komunismu.

;

Publikace od stejného autora

Zákazníci si zakoupili s tímto produktem

Nová recenze

Podělte se o svůj názor na tento titul s ostatními čtenáři.

Otázka proti spamu


Může se hodit…


G K podpis SKY
Letní čtení

Přihlášení uživatele